středa 21. října 2015

1. týden bez Google (seriál) - Google Search

Proč přestat používat Google?

Google je "velký bratr" v tom pravém slova smyslu. Nejen, že o nás všechno ví, ale navíc se vůbec netají tím, že s těmito informacemi nakládá způsobem, který většině lidí není příliš vhod. Když si k tomu připočítáme zcela neetické chování této firmy, když pomáhá totalitním režimům filtrovat obsah tak, aby uživatelé nenalezli pravdu.

Vzhledem k narůstajícím bezpečnostním rizikům (aféry Wikileaks, NSA, apod.) jsem se rozhodl vyzkoušet, jak by to fungovalo, kdybych postupně přestal používat všechny jejich služby.

Zaklínadlo "INTEGRACE".

Pokud využíváte více služeb Google, vždy oceníte, když máte vše "pod jednou střechou". Přihlašujete se pouze jednou a často lze mezi jednotlivými službami jednodušeji přenášet data.

Těžký kalibr na začátek = Google Search

Vyhledávač Google je jednoznačně nejdokonalejší produkt z rodiny Google. Tuto službu používá téměř každý uživatel internetu. Jak by tedy vypadal "virtuální život" bez tohoto vyhledávače?

Alternativy:

  • DuckDuckGo
  • Bing
  • StartPage (anonymní přístup ke Google Search)
Z obou variant jsem si jako primární vybral tu první. Pokud je cílem tohoto experimentu snížit závislost na světové korporaci typu Google, nemá smysl využívat služby jiného giganta - Microsoft. Třetí variantu jsem používal pro srovnávání výsledků. Po první týdnu testování jsem došel k závěru, že DuckDuckGo dokáže nahradit Google Search, nicméně...

Vyhledání restaurace podle jména (jednoznačný vítěz Google)

Může se zdát, že je to banální záležitost, ale v tomto dotazu je obsaženo spousta know-how. Konkrétně:
  • Synonyma (bar, restaurace, pub, apod.)
  • Geografická data (lokální nastavení prohlížeče)
  • Existence domény daného jména (lokální, mezinárodní, apod.)
  • Překlady (restaurace = restaurant = ristorante, atd.)
  • Síla odkazu - více restaurací stejného jména
Zkuste zadat do prohlížeče "Miki Restaurant". Cílem je najít stránky restaurace v Brně, která má vlastní doménu www.mikirestaurant.cz a na hlavní stránce má název "Miki Pub & Restaurant". Jak by tedy vypadaly výsledky různých vyhledávacích textů u jednotlivých vyhledávačů? Zajímá nás první (max. druhá) pozice ve výsledku - tedy nalezní nejpravděpodobnější stránky.

Vyhledávací řetězecDuckDuckGoBingGoogle
Miki Restauracedobresenajim.cz
fajnsmekr.cz
dobresenajim.cz
fajnsmekr.cz
mikirestaurant.cz
zomato.cz
Miki Restaurace cze-restaurace.cz
e-restaurace.cz
dobresenajim.cz
fajnsmekr.cz
mikirestaurant.cz
firmy.cz
Miki RestaurantYelp mapa - San Francisco
dobresenajim.cz
yelp.com
dobresenajim.cz
yelp.com
mikirestaurant.cz
zomato.cz
Miki Restaurant czmikirestaurant.cz
restauracerubin.cz
dobresenajim.cz
mikirestaurant.cz
mikirestaurant.cz
firmy.cz
Miki Pubfacebook.cz
facebook.cz
facebook.cz
facebook.cz
zomato.cz
mikirestaurant.cz
Miki Pub czasociace-sos.cz
menicka.cz
asociace-sos.cz
publife.cz
mikirestaurant.cz
zomato.cz
Cafe Imperial*cafeimperial.cz
tripadvisor.com
cafeimperial.cz
tripadvisor.com
cafeimperial.cz
hotel-imperial.cz

Červená barva sice odkazuje na informace o této restauraci, nicméně nejsou to stránky této konkrétní restaurace. Zelená barva odkazuje přímo na stránky restaurace. Černá barva označuje položky v dalším pořadí po správně nalezeném primárním odkazu.

Závěr (všichni kromě Google)

Pro všechny vyhledávače je důležité, jak přesně napíšete požadovaný text. Pokud si například nejste zcela jistí, jak se daný subjekt jmenuje, je pravděpodobné, že vám bude hledání chvíli trvat. Z výsledků se dá také dovodit, že vyhledávače příliš dobře nepracují s překlady a alternativními výrazy.

Ačkoliv většina nalezených odkazů ukazuje právě na stránky www.mikirestaurant.cz, žádný z prohlížečů nenabídne tuto stránku na první místě a ve většině případů ji dokonce nenabídne ani na první stránce.

Na příkladu výrazně známější restaurace "Cafe Imperial" je patrné, že si s ní poradí všichni stejně. Zatímco DuckDuckGo i Bing odkazují druhou pozicí na mezinárodní službu TripAdvisor, Google je efektivnější a směřuje na lokální "hotel-imperial.cz". I z tohoto je patrné, že Google lépe zvládá geografii a lokální specifika při vyhledávání.